Eftersom jag anser mig färdigtrimmad avseende min Elise (hade dock en våt dröm om en liten 2-liters v8 på ca 300 hkr härom natten) så tänkte jag mäta effekten i motorn. Mitt egna accerelations test verifierade inte min effektökning utan nu vill jag ha svart på vitt vad motorn levererar.
Finns en annan söder om stan. Kommer inte ihåg just nu har räkningen hemma. Han ställde in mina förgasare o tändning så det blev perfekt.
Admin har varit på samma ställe. Skall kolla hemma.
AB wrote:Finns en annan söder om stan. Kommer inte ihåg just nu har räkningen hemma. Han ställde in mina förgasare o tändning så det blev perfekt.
Admin har varit på samma ställe. Skall kolla hemma.
Tack för tipset!
Ringde Rototest som skulle ha 2000 kr vilket jag tyckte var i saftigaste laget - jag tror att adm nämnt ett pris på ca 700:- vilket låter mer i min smak!!
I Rågsved finns Rolf Lundblad motor och han har rullande landsväg. I Uppsala finns Autokinito och det finns nog fler också. Fastän enligt vad jag hört ska man egentligen mäta bilen på rullande landsväg innan man trimmar och sedan mäta den på samma ställe igen, för det kan skilja en hel mellan vad olika rullande landsvägar visar.
I det här gänget hinner man inte med. Som Admin säger Rolf Lundblad Motor. Dock kostade mig ca 2 500 sek men då justerade in grejorna, inte bara effektmätning.
Hej!
Har nu mätt upp bilen avseende effekt och vridmoment hos Lundblads som var mycket trevliga. Motorn levererar 151 hkr och har ett vridmomnet på drygt 18 NM med en jämn och fin effektökning utan några drops i virdmomentet eller effekten. Eftersom det börjar närma sig besiktning i vår så kollade jag även avgasvärdena. Samtliga var långt under det tilllåtna vilket inte alltid är fallet när man har andra kamaxlar.
Tror att det är en alldeles "lagom" effekt. Då har du ju redan luftboxen från ITG och sportavgas installerat.
När jag var där hade jag 157 hk och 181 Nm, nu är det nog några hästkrafter till.
Precis! det finns några smågrejor att göra b la spjällhuset och eventuell sportkat men jag tror jag lugnar mig för tillfället. Skickligheten bakom ratten är nog ändå avgörande.