Hvem har de beste prisene på Neovas og A048? Eliseparts skal ha £350 for et fullt sett med Neovas, blir i overkant av NOK 6000,- inkl. toll og frakt til Norge. Noen billigere?
Er det noen av dere som bruker bilen som jeg gjør, dvs. mest på veien og 4-5 banetreff i løpet av et år og kjører A048? Hvor mange km holder de? Er veldig usikker på om jeg skal velge A048 eller Neovas...
Jag har inte provat själv, då A048s har dålig ekonomi. Håller väldigt kort tid. (Dessutom är semi-slicks en kompromiss mellan gata och bana. Dvs dåliga på bägge! Men bättre än gatdäck på bana och bandäck på gata.)
Jag har sett A048 både på S1 och S2 standard fälgar. Sök på BCBBs eller Seloc så kan ni få detta verifierat.
För en gång skull håller jag inte med dig ! 048:or är inte en dålig kompromiss. Istället är dom fantastiskt bra på torr väg. Har haft dessa däck på min bil sedan den var 250 mil gammal. Min förra gick nästan hela tiden jag hade den på 038:or. Tycker att 048 är bättre, men det kan säkert motsägas. Framdäck 048 håller i minst 2000 mil. OBS att jag nu pratar om gatkörning med lite T-days insprängt. Mina har gått ganska precis den sträckan och har halva mönstret kvar. Bak håller däcken upp till 1000 mil. Självklart beror livslängden på körstilen. Har aldrig kört på slicks, men för mig är den jämförelsen mest av akademiskt intresse eftersom jag vill att däcken ska vara både lagliga och reglementsenliga (roadsport). Jag har själv uppfattningen att däcken har ett helt fantastiskt grepp på torr väg. Lånade ut min bil förra sommaren till en mycket rutinerad förare (kör på slicks i sin tävlingsklass) och han sa spontant att däcken och greppet var helt otroligt !
Mitt råd till alla som kör sin bil mest när det är fint väder: "Byt till Yokohama 048:or !"
hälsn
Lasse H
Man slutar inte leka för att man blir gammal,
utan man blir gammal för att man slutar leka !
Lasse,
det är många som inte delar min uppfattning om semi-slicks. Så det gör absolut ingenting att du har en annan uppfattning. De ny A048 för S1an har mjukare gummi, och många klarar inte mer än två-tre bandagar. Gummiblandningen i samma däck för S2 är hårdare och håller bättre.
Helt klart är att semi-slicks ger bättre torr-grepp än vägdäck, men det går inte att jämföra med full slicks. Samtidigt ger de sämre våt-grepp än vägdäck. Det är detta jag menar med kompromiss.
Jag skulle aldrig göra mig besväret att släpa med ett sätt av full slicks för en bandag, om det inte var värt körupplevelsen. Vill jag sladda på en bandag, så lämnar jag slicksen hemma.
Jag hade ett set av Dunlop D105 205/580/16 fram med 662 "compound" och 210/605/16 med 436 compound när jag körde på Spa Franchorchamp och Zandvoort torsdag och fredag förra veckan. Men eftersom jag kan plocka lite vad jag vill ur hyllorna så kan det bli andra gummiblandningar vissa dagar. Oftast samma storlek dock.
Man lär så länge man lever. Hade ingen aning om att Yoko hade olika hårdhet på däcken till S1 resp S2. Kan ju förklara våra olika uppfattningar. Mina 048:or håller en hel säsong för mig.
hälsn
Lasse H
Man slutar inte leka för att man blir gammal,
utan man blir gammal för att man slutar leka !
Jag har blivit rekommenderad att prova Avon slicks. Ska vara mkt bra. Än så länge har jag dock ett lager av Dunlop däck köpta förra året att göra slut på.
För Avon slicks kontakta
Brian Davies
Regional Sales Manager
Avon Tyres Racing
Tel:- +44 (0) 1225 357694
Fax:- +44 (0) 1225 707443
E-mail:- bjdavies@coopertire.com
Website:- www.avonracing.com