Page 1 of 1
H. fram bromsskiva Evora
Posted: Fri 20 Aug, 2021 13:23
by A_Möller
Hej,
Jag knäckte en bromsskiva i regnet på Knutstorp i Tisdags och letar efter en fungerande begagnad att använda tills jag fixat en mer skottsäker lösning. Senast 2:e September.
Tacksam för tips
Andreas Möller
070-712 53 46
Re: H. fram bromsskiva Evora
Posted: Tue 24 Aug, 2021 18:02
by Stefan_A
DBA har slitsade till Evora. Jag bytte till dessa på min gamla bil. Handlade dem från PEAN i Gnosjö.
Re: H. fram bromsskiva Evora
Posted: Thu 23 Sep, 2021 21:46
by A_Möller
.. lite sent svar, men tack för tipset. Låter som ett ganska bra alternativ givet att det blir ganska dyrt att ta ett steg till i prestanda.
Jag har handlat där flera gånger tidigare och varit nöjd. ringde därför dit innan jag skrev på forumet. Möttes dock av telefonsvarare som sa att det var för mycket tryck på telefonen, så man fick mejla. Har inte fått svar än, en månad senare.
Det blev att jag köpte en ny originalskiva för £35 på eBay, men tull och PostNord klabbade så klart till det så det tog 10 dagar att få den, en mer än vad jag hade fram till körningen på Anderstorp i samband med STCC
