Stort tack! Fantastisk dag på kullen och första riktiga bankörningen med Elisen - vilken höjdare.
Fick prova v6 exigen också - snacka om oändlig kraft.
Längtar till nästa år :)
Bra film joachim. Ser direkt lite småsaker jag kan förbättra. Bromsar på mig för mycket inför den långa första kurvan. Tappar lite för mycket varv där så det tar tid på treans växel att få upp farten igen då man hamnar strax under vvcns power band. Mer fart in så kommer det ju funka kalas att bara köra trean och fyran på målrakan. Oem dämpare och gamla gatdäck var faktiskt riktigt bra att börja på då den understyr lite och släpper förvånansvärt snällt. Var nojjig för plötslig överstyrning men det var obefogat.
Bra kört och filmat Joachim. Jag klockade dina varv på filmen till mellan 1.00 och 1.01 och det är riktigt bra! Har du VVC motor i nu?
Olle Odsell, klubbordf med numera bara två Elise; en -00 (Serie 1) och en -01 (dotter), Evora S -12, Volvo C70 -06 till hustrun, Volvo V60 till vardags, Volvo C30 för dottern och en Bürstner husbil.
oodsell wrote:Bra kört och filmat Joachim. Jag klockade dina varv på filmen till mellan 1.00 och 1.01 och det är riktigt bra! Har du VVC motor i nu?
Tack för det - stämmer bra, std VVC motorn i bilen.
Går fint men skall bli spännade att lägga i Duratec snurran i vinter och se om vi kan åka lite fortare kommande år
Tyvärr blev det bara ett kort besök för min del i år pga arbete på fredagen och familjeangelägenheter på söndagen. Men det var ett mycket trevligt rally på lördagen i trakter jag aldrig kört runt i. Bra jobbat av arrangemangskommittéen!
tack för en faktistisk dag och tack till den som beställde vädret.
Tack Joachim för tipsen. Tyvärr hann jag inte testa mig fram så mycket då däcken var helt slut och jag skulle köra hem på dom. Nu måste ner och köra igen när jag lagt på nya däck.
Jag tackar också för en rolig träff. Bra arrangemang och mycket körning,
Tacksamt att vara instruktör också. Trevliga deltagare villiga att ta emot tips.
Lotusarna passar ju riktigt bra på Kullen.
Jag hädar och läger upp en film från någonting som inte är Lotus.
Jag vill tacka alla som var med och arragerade Lotusfestivalen.
En mycket trevlig och rolig rallyrunda.
Det är alltid roligt att träffa alla deltagarna på festivalen.
Det är synd att inte fler inser hur roligt det är att vara med på Lotusfestivalen........
Tomas Karlsson
Porsche Cayman S -10
Har tidigare ägt: Lotus Elise Type 25 -02, Jaguar XK8, MGF, Triumph Spitfire, MGB........
Instämmer med övriga.
Som vanligt, Lotusmänniskor är alla väldigt trevliga!!
Den bästa rallyslingan som jag kört och trevliga/roliga/kluriga uppgifter :)
Kinnekulle är en bana som blir roligare när man kan den. Det tog en stund......(Olle vet ) :)
Ni som inte var med....Gör inte om misstaget nästa år!! :) :)
Göran Forslund
Lotus Evora S SR -13 (sedan 2015)
Tidigare Lotus Elise S1 i 17 år
Göran wrote:...Ni som inte var med....Gör inte om misstaget nästa år!! :) :)
Nä, jag vet! Grämer mig att jag inte kunde komma. Måste planera hårdare i framtiden så jag kan åka lite långväga... Kanske värt att skjuta på semestern nästa år..? Eller förresten, då åker vi ju till England!
Staffan Linder
Sekreterare LCCS
--Lotus Exige Sport 350 - 2017--
Tack alla ni som jobbat så hårt för att få till Lotus Festivalen!
Jag hade en kul och lärorik dag under bankörningen där jag lärde känna Elisens gränser lite bättre för första gången. Och sedan snappar man ju upp ett eller annat i depån också.
Tyvärr blev det inget rally denna gång, men jag tänker att ni hade en lyckad dag med det i det fina vädret?
/Patrik
Lotus Elise R 2007
Ford Fiesta ST 200(vardagsbil)
Ford S-max (familjebil)
Graf Orlok wrote:(Det är något magiskt med oranga Lotusar) <3
Jag mötte en orange Evora när jag var på väg till Lundsbrunn. Trodde först att det var du i Exigen innan hjärnan bestämde sig för att det var en Evora. Hann tyvärr inte uppfatta reg.nr.