Lotus lös

Här pratar vi om allt som har med Lotus eller andra sportbilar att göra.
Post Reply
Erik Norberg
Användare
Posts: 4
Joined: Mon 29 Dec, 2003 14:07
Location: Stockholm

Lotus lös

Post by Erik Norberg »

Hej
Äger ingen lotus men har tittat på många. Det finns två som jag tycker är intressanta för tillfället. Båda två är Esprit -87or en finns i Skara (blå)(akessonsbil.nu) och en finns i Nynäshamn (röd)(autobytel.se). Finns det någon som vet något om dessa bilar. Jag skulle också behöva några råd vad jag ska titta efter när jag provkör bilarna. Hoppas någon vill hjälpa en Lotus lös.

mvh
Erik
User avatar
Rickard
Svårt Lotus-beroende
Posts: 1189
Joined: Mon 15 Sep, 2003 11:28
Location: Jönköping.
Contact:

Post by Rickard »

Har inte sett någon av bilarna IRL, men har spanat på den blå flera gånger på nätet, ser mkt fin ut. :steer:

Däremot vet jag att Lasse har varit å kollat på den röda i Nynäshamn, det fanns en hel del fix på den vill jag minnas, men fråga honom.
Omdöme får man av erfarenhet, erfarenhet får man av dåligt omdöme...

Min ständigt föränderliga leksakslåda innehåller:
Maserati Granturismo
Ferrari 308 GTS QV
Alfa Romeo Giulia Sprint GT
Alfa Romeo 1600 GTJ
Honda S800
Laverda 750 SF1

Å en hel del annat.
Guest

Post by Guest »

Hej Erik, och välkommen till forumet!

Den svarta som står på UCARS Exclusive ser ju väldigt fin ut. Lite dyrare än de andra, dock är ju priset som anges det högsta tänkbara priset :-D . Spana http://www.ucar.nu/

PS Skriv gärna var du kommer ifrån i dina inställningar.
Erik Norberg
Användare
Posts: 4
Joined: Mon 29 Dec, 2003 14:07
Location: Stockholm

Post by Erik Norberg »

Admin wrote:Hej Erik, och välkommen till forumet!

Den svarta som står på UCARS Exclusive ser ju väldigt fin ut. Lite dyrare än de andra, dock är ju priset som anges det högsta tänkbara priset :-D . Spana http://www.ucar.nu/

PS Skriv gärna var du kommer ifrån i dina inställningar.
Hej och tack
Jag kommer från Stockholm och ska fylla i det i mina inställningar. Den ser fin ut och har inte gått så långt men jag tycker mycket om den gamla karossen. Varför ska jag köpa en 89 om man bortser från karossen?

Erik
User avatar
Mikael_W
Forumadministratör
Posts: 1442
Joined: Sat 10 May, 2003 21:15
Location: Skåne,Malmö
Contact:

Post by Mikael_W »

hej
Tog själv antal år innan jag bestämde mig för min Esprit, kolla på nedan länk så ser du år för år gällande espriten:
http://www.espritfactfile.com/
Mikael, Fisker Karma
Erik Norberg
Användare
Posts: 4
Joined: Mon 29 Dec, 2003 14:07
Location: Stockholm

Post by Erik Norberg »

Tack för tippset. Den sidan har jag redan hittat. Det jag undrar över är mer egna värderingar, tex om -87an känns väldigt mycket äldre. Det kanske finns andra svagheter eller styrkor på de olika årsmodellarna.

Erik
User avatar
Lasse
Forumveteran
Posts: 542
Joined: Mon 10 Feb, 2003 09:50
Location: Sollentuna, Stockholm

Post by Lasse »

Hej!

-87 är byggd betydligt mycket mer enligt "kit-car" principen (Giugiaro-karossen alltså) med Lucas elsystem och annat "kul". Stevens kaross bilen har betydligt mycket mer kvalitetskänsla. Har själv både en S3-85 och en SE-89 så jag kan dem hyfsat i detalj. Men jag håller med, jag är själv en stor fan av den äldre karossen speciellt turbon, det var därför jag var och tittade på bilen i Nynäs. Den kräver dock enligt min uppfattning en del "fix" för att komma i riktigt bra skick. Kaross och inredning såg bra ut, men maskin lämnade lite frågetecken då den inte gick riktigt rent. Insprutningen?? Lite "fix" på en Lotus blir ALLTID en rejäl bunt pengar. Mitt generella köpråd är att ALLTID köpa en så fräsh Esprit som bara är möjligt. Du kommer oavsett detta att tvingas slänga massor av pengar på bilen, skillnaden är bara att när du är färdig med en bil som var fräsch från början har du då en riktigt fräsch bil till skillnad från om du köper en "mindre" fräsch. Framför allt - Köp ALDRIG renoveringsobjekt om du inte har ruskigt gott om pengar...

Mvh /Lasse
Post Reply