Inför kommande bilbesiktning så kollade jag ljusen runt om för en gångs skull och upptäckte då att backljusen inte lyser. Hittade sedan switchen för backväxeln och kan konstatera att ingen kabel sitter där eller i närheten. Är det någon som vet vilken väg en sån kabel går eller finns det fall där ingen sån kabel funnits. Lustiga är att besiktningen aldrig påpekat detta tidigare år.
micke c
Backljus Esprit
Re: Backljus Esprit
Jag tror inte det finns något krav på att ha backljus, så det är nog därför besiktningen inte har gjort något påpekande.
Olle Odsell, klubbordf med numera bara två Elise; en -00 (Serie 1) och en -01 (dotter), Evora S -12, Volvo C70 -06 till hustrun, Volvo V60 till vardags, Volvo C30 för dottern och en Bürstner husbil.