Jag får nu hem till Göteborg från England min första Lotus, en Elise R -07, LHD i Aspen white, och hinner knappt sitta in den förrän det är dags för en bankurs på Kinnekule i veckan.
Är det någon av er gamla banrävar därute som vet vilket däcktryck som är bäst att köra på? Har flong nya Yokohama AD07 LTS på. Är det någon skillnad i rekommendationer för vanlig körning och bankörning?
Tacksam för tips.
Återkommer med bilder på skönheten.
Patrik
/Patrik
Lotus Elise R 2007
Ford Fiesta ST 200(vardagsbil)
Ford S-max (familjebil)
En bra utgångspunkt brukar vara 180 kPa (1,8 kp/cm2) runt om vid kalla däck. När däcken sedan blivit varma kan man justera lite ned eller upp så att man får jämnt tryck per axel mellan 180 - 200 kPa. Vid körning på väg brukar jag ligga lite högre runt 200 - 220 kPa med kalla däck.
Olle Odsell, klubbordf med numera bara två Elise; en -00 (Serie 1) och en -01 (dotter), Evora S -12, Volvo C70 -06 till hustrun, Volvo V60 till vardags, Volvo C30 för dottern och en Bürstner husbil.